İlçemizin çarşı merkezinde bulunan Taşhan, yaklaşık 210 m2 alana sahip kâgir bir yapıdır. Güneybatıda bulunan ve 1.dönem olarak tanımladığımız bölüm büyük olasılıkla Silifke merkez ve çevresinde yoğun olarak bulunan ‘Geç Roma-Erken Bizans’ dönemi eserlerinden biridir. Kuzeydoğuda bulunan 2.dönem bölümün ise bir Selçuklu eseri olabilir.

Yapının 1226 yılında Selçuklu hükümdarı Alaattin Keykubat tarafından yaptırılmış olan Alaattin Cami’ne yakınlığı, plan şekli ve sivri kenarları bulunduğundan, sade ve küçük bir Selçuklu hanı olma olasılığı yükseltir.
Yapıda tipik Selçuklu hanlarında olduğu gibi kemerler ve sütunlar kesme taştan yapılmış ve tuğla kullanılmamıştır. Ancak yapıda hiçbir süsleme ve kitabeye rastlanmamıştır.

1940-1960 yılları arasında Silifke eşraflarından Şıhali Yalçın tarafından han (otel) olarak hizmet veren taşhanın bugünlere gelmesi için çok iyi bir koruma gayreti gösterilmiştir. Söz konusu han Şıhali Yalçın’ın torunları işadamı Ali ve Uğur Yalçın kardeşler tarafından 2006 yılında Anıtlar Kurulu Restorasyon projesi ile restore edilmiştir. Tarihi han şu an Silifke’de önemli bir yapı olarak restore edilmiş ve halkın hizmetine açılmıştır.